Popis: Kustovnice čínská neboli Gojá. Jedná se o polokeř, poměrně rychlého vzůstu s trny. Šlahouny dorůstají delky 1-2 m, proto je důležité rostlinu pravidelný řez (třeba zapěstovat do korunky).  Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky, plody jsou 1-2 cm dlouhé, oranžovo-červené barvy. Objevují se 2-3 rokem po výsadbě. Je jí přisuzován omlazující účinek v tomto drobné ovoci. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné. Plody posilují ledviny a játra, podporují krvetvorbu, snižují krevní tlak, hladinu tuku i cukru v krvi. Dále se používá při plicní tuberkulóze, některých očních chorobách a je účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. 

Pěstování: Celoročně jej necháváme na slunném, teplém stanovišti. Kustovnice je vcelku nenáročná na pěstování ale vyhovuje ji kvalitní, lehčí, hlinitopísčitá, dostatečně humózní půda s dostatkem vody. Na podzim opadává. Je vhodné pravidelně zastřihávat.

Použití: Nejlepší pro použití jsou sušené plody, proto je vhodné po sběru plody usušit a poté konzumovat třeba celý rok. Můžeme přidávat do jidla, dezertu apod. 

Tip: Zdravý je také čaj, sušenou kustovnici zalijeme horkou vodou a popíjíme. 


Kačka 19. 03. 2020, 08:50

Dá se z tohoto keříku udělat stromek?