Balkonové rostliny: batáty v truhlíku jako aktuální hit
O tom, že na balkoně se dá pěstovat spousta rostlin, bylinek i zeleniny nejspíš víte, ale slyšeli jste už o tom, že je možné v truhlíku vypěstovat i batáty neboli sladké brambory? Ano, tahle plodina je aktuálním hitem v oblasti pěstování. Zjistěte, jak pěstovat batáty v truhlíku, tak abyste se mohli těšit z velké úrody. V následujícím článku se dozvíte, jakou péči této rostlině věnovat a kdy vás čeká sklizeň.
Pěstování batátů v truhlíku
Sladké batáty se pěstují jak pro jedlé kořeny, tak i pro okrasnou koncovou révu. Okrasné i jedlé odrůdy můžete pěstovat jednoduše v květináčích a truhlících. Pěstování batátů v truhlíku je moderním řešením pro ty, kteří hledají alternativu k pěstování téhle rostliny, a to třeba i na balkoně v paneláku nebo na terase. Okrasné kultivary se skvěle hodí i do truhlíku k letničkám. Tuto rostlinu je možné pěstovat následujícími způsoby:
- hlízy nebo sazenice zakoupené v zahradnictví
- vlastní sazba
Jak vypěstovat batáty v truhlíku
- Nákup sadby na pěstování batátů – v zahradnictví nebo na e-shopech je možné sehnat malé hlízy nebo nařízkované rostlinky, které už jsou přímo připravené k vysazení. K sehnání jsou ale až od druhé poloviny dubna nebo začátku května.
- Vlastní sazba – pokud chcete vyzkoušet vlastní sazbu, bude to poněkud náročnější. Máte ovšem jistotu větší úrody. V tomto případě totiž musíte začít na konci února nebo nejpozději začátkem března. Zakoupené hlízy ze supermarketu většinou bývají ošetřeny proti nadměrnému klíčení, a proto je po zakoupení ponořte alespoň na 24 hodin do vody pro vyplavení chemického ošetření.
- Umístění hlíz na parapet v dosahu světla – pokud batáty vystavíte světlu, začnou samy klíčit. Hlízy navíc obsahují všechny potřebné živiny nutné pro vývoj mladé rostliny, takže nemusíte vůbec nic řešit.
- Odříznutí výhonku a vložení do vody – ve chvíli, kdy bude výhonek dostatečně velký, přichází na řadu jeho odříznutí a následné vložení do sklenice s vodou, aby mohl zaklíčit.
- Zasazení – mladé zakořeněné batáty je poté možné zasadit do květináče nebo truhlíku, sázejte je hlouběji do substrátu. Truhlík nebo květináč je vhodné na balkon umístit v druhé polovině května, tedy ve chvíli, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Zemina by měla být písčitá, dobře propustná a bohatá na živiny.
Ideální podmínky pro růst batátů v truhlíku na balkoně
Batáty nejsou příliš náročné na slunce, ale mají ho rády. Dařit se jim bude i v polostínu. Postačí jim přibližně 6 hodin slunečního svitu během dne.
Péče o batáty v truhlíku
Ani po zasazení batátů do truhlíku ovšem nemáte vyhráno. I tato rostlina potřebuje správnou péči, aby mohla prospívat. Důležité je pravidelné přihnojování a kopčení podobně jako u brambor. Dostatečná závlaha je důležitá, dávejte si ale pozor na přemokření.
Na podzim po zaschnutí rostlin batáty z hlíny vykopejte, očistěte je a nechte je alespoň několik dní důkladně oschnout. Hlízy batátů pak skladujte stejně jako brambory. Malé hlízy si můžete schovat na příští rok a poté je opět využít k výsadbě. Uchovávejte je přes zimu ideálně v písku, a to ve sklepě, kde nemrzne.
Batáty po sklizni
Od vysazení do truhlíku a přesunutí ven jsou batáty připravené ke sklizni přibližně po 5 měsících, tedy asi v polovině října. Pozor ovšem na první mrazíky, které by mohly rostliny spálit. Po sklizni nechte batáty pořádně dozrát, a to ideálně při pokojové teplotě.