Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Láká vás vytvoření naprosto dokonalé venkovské zahrady? Inspirujte se tipy na vytvoření krásné a útulné zahrady ve venkovském stylu plné přírodních prvků a rustikálního šarmu. Získejte nové nápady, jak proměnit venkovskou zahradu na idylické místo odpočinku a relaxace.

Koncept venkovské zahrady

Zahrada ve venkovském stylu je prostorem spojujícím přírodní krásy a rustikální design. Pro úchvatný vzhled a jedinečný šarm je velmi důležité vytvoření harmonického prostředí. To utváří uměle vysazené vegetace s typickou hustotou v kombinaci s nejrůznějšími dekorativními doplňky z tradičních materiálů. Pro venkovské zahrady je typická bujnost. Vyjadřuje velkorysost, kvete, voní a chutná.

Styly venkovských zahrad

Tradiční anglická zahrada

Tradiční anglická zahrada je typická především svojí přirozeností. Důležitou roli zde hraje promyšlenost, rozdělení do různých celků a zajímavě řešené terénní nerovnosti. Nechybí dokonale upravené trávníky, u větších zahrad pak louky. Na kráse anglickým zahradám dodávají zahradní jezírka a potůčky v kombinaci s perfektně upravenými pěšinkami. Pro odpočinek a kochání se krásami nesmí chybět dřevěné lavičky, židle a stolky. Návštěvníky uvítají krásnými pergolami a brankami s popínavými rostlinami.

Moderní venkovská zahrada

Moderní venkovská zahrada sází stejně jako ta tradiční anglická na přirozený vzhled. Využívá sebemenší centimetr pro bohatou paletu květin, bylinek a zeleniny. Typickou atmosféru pomohou vykouzlit květinové záhony, jednoduché dřevěné ploty a úzké štěrkové cestičky. Moderní venkovské zahrady mohou být pravidelné i nepravidelné. Spíše než architektonicky dokonalé jsou bezstarostné.

Francouzský venkovský styl

Francouzský venkovský styl v sobě snoubí eleganci a ledabylost. Chybět nesmějí voňavé květiny, jako je například levandule a chutné bylinky v podobě bazalky, tymiánu a dalších. Vypěstované bylinky vám poslouží jako lék na různé neduhy. To všechno skvěle doplní stylový kovový zahradní nábytek natřený bílým lakem. Zajímavými doplňky jsou trakaře osázené květinami, okrasnými trávami nebo úhledně vyskládanými poleny dřeva.

Rustikální cottage zahrada

Rustikální cottage zahrada představuje klasický neformální styl, který je inspirovaný kulturou chataření a chalupaření. Nadchne především milovníky romantiky. Navozuje příjemnou a uvolněnou prázdninovou atmosféru. Pestrobarevné květiny zde vytváří nekonečnou paletu různě kombinovaných odstínů. Od přeplněných výsadeb přinášejí příjemnou úlevu nejrůznější cestičky a pěšinky pokryté štěrkem nebo dřevěnou štěpkou.

Tipy na úpravu zahrady ve venkovském stylu

 1. Ráz venkovské zahrady by měl splývat s okolní přírodou.
 2. Raději než dokonalý trávník volte louku s rozkvetlými květinami
 3. Skvělým řešením je neformální živý plot.
 4. Vybírejte rostliny, které jsou pro dané prostředí typické. Mezi oblíbené letničky patří sedmikrásky, slunečnice a astry. Oblíbenými trvalkami jsou růže, kopretiny, pivoňky a okrasné máky.
 5. Co se týče keřů, do venkovských zahrad se báječně hodí černý bez, maliny, rybíz nebo šeřík.
 6. Nezapomeňte na kameny a dekorativní prvky ze dřeva.
 7. Chybět nesmí ani kompost, který poskytne zásobárnu živin všem rostlinám.
 8. Venkovská zahrada by měla být rozdělena do 3 zón – první se nachází u vstupu, a měla by po celý rok upoutat pozornost voji krásou. Druhou zónu by měla tvořit zastřešená pergola s posezením a krbem. Třetí zóna je odpočinková tvořena solitérními stromy, které mohou být pro příjemnější atmosféru nasvíceny.

Důležitá péče a údržba venkovské zahrady

I když se venkovská zahrada může na první pohled jevit jako bezúdržbová, není tomu tak. Zaměřte se na důležitou pravidelnou péči a údržbu, která zahrnuje:

 • zastřihávání keřů a živých plotů
 • aplikování ochrany proti škůdcům
 • hnojení rostlin
 • sekání trávníku
 • likvidace plevele