Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Pěstujete si na zahrádce nebo v truhlíku jahody? Abyste se mohli radovat z úrody voňavých, chutných a šťavnatých plodů, nesmíte zapomenout na správnou péči. Ta kromě pravidelné zálivky zahrnuje mimo jiné i hnojení. Inspirujte se užitečnými radami a tipy na správné hnojení jahodníku. Díky tomu si zajistíte bohatou úrodu sladkých jahod, na kterých si pochutnáte.

Důležitost hnojení pro zdravý růst a vývoj jahodníků

Hnojení jahod hraje důležitou roli pro zdravý růst a vývoj jahodníků. Správné a pravidelné hnojení totiž pomáhá rostlinám získat potřebné živiny pro tvorbu květů a plodů, což má pozitivní vliv nejen na jejich velikost a kvalitu, ale také na výslednou chuť, která je výraznější a sladší. Jahody také budou plodit jako o závod.

Druhy hnojiv vhodné pro jahodníky

Co se týče druhů hnojiv vhodných pro jahodníky, tak v tomto ohledu máte hned několik možností:

Koňský nebo kravský hnůj

Koňský nebo kravský hnůj má v tomto ohledu blahodárné účinky. Neměl by být ovšem zapracováván do zeminy bezprostředně před vysazením jahod. Ideální volbou je nejprve použít kompostovaný hnůj, a to přibližně 6 týdnů před výsadbou jahod.

Čedičová mouka

Čedičová mouka je namletá hornina s obsahem minerálů přírodního původu. Tyto látky nejen vyživí půdu, ale také výrazně zvýší odolnost rostlin před nejrůznějšími houbovými onemocněními. Pokud navíc čedičový prach nasypete i v bezprostředním okolí rostlin, ochráníte je před útokem slimáků.

Slepičí trus

Slepičí trus v čerstvé nebo i v granulované podobě přináší jahodníkům spoustu výhod. Zajistí to, aby vaše jahodníky letos plodily až dvakrát tolik. Reguluje přenos vody a živin v rostlině, podpoří přirozenou sladkost a šťavnatost jahod.

Zákvas z kopřiv

Zákvas z kopřiv je velmi účinný a je v podstatě zadarmo. Stačí jen natrhat čerstvé kopřivy a zákvas si z nich připravit. Ideální je použití dešťová vody. Tento zákvas obsahuje spoustu důležitých minerálů a cenných živin.

Tekuté nebo granulované hnojivo

Tekuté nebo granulované hnojivo s obsahem přírodního guána z trusu mořských ptáků dodá rostlinám potřebné živiny, a kromě toho také výrazně aktivuje půdní mikroflóru. Podporuje odnožování nasazování plodů a bohatou úrodu.

Výhody a nevýhody organického a minerálního hnojení

Abyste to s hnojivem nepohnojili, je důležité si uvědomit výhody a nevýhody minerálního a organického hnojení. Minerální nebo také průmyslová hnojiva obsahují anorganické soli, nejčastěji vápníku, draslíku, sodíku a fosfátů. Jednosložková minerální hnojiva pak obsahují pouze jednu živinu. Tento způsob hnojení je sice jednoduchý, ale problémem je to, že dochází k zatěžování půdy, která je poté toxická pro všechno živé, a to jak pro prospěšné organismy, tak i třeba pro žížaly. 

Na rozdíl od toho organická hnojiva, tedy látky rostlinného a živočišného původu jsou pro půdu výrazně prospěšnější a působí dlouhodobě. Půda i rostliny jsou přirozeně zdravé a silné.

Doporučení pro správné použití hnojiv

  1. Jahody hnojte na jaře předtím, než začnou kvést.
  2. Při hnojení si dávejte pozor na to, aby se zálivka nedostala na listy, mohlo by totiž v důsledku toho dojít k jejich popálení.
  3. Před samotným hnojením je důležitá vydatná zálivka.
  4. V případě, že máte jahody v substrátu bohatém na živiny nebo jste použili kompost, bude postačovat jen lokální hnojen v malých dávkách. Na druhou stranu taková půda, která nemá dostatek živin pro zdravý vývoj rostlin potřebuje pohnojit.
  5. Slepičím trusem přihnojujte jahody přibližně v období kolem května. Dodá rostlinám živiny potřebné k jejich správnému růstu. Po takovém hnojení jahodám velice rychle vyraší další listy, a to se odrazí na jejich síle i na očekávané sklizni.
  6. V případě použití slepičího trusu ovšem riskujete popálení kořenů z důvodu obsahu amoniaku. Je proto důležité slepičince nejprve na 5-7 dní naložit do vody a během této doby je pravidelně promíchávat. Díky tomu se velké části amoniaku zbaví.