Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý do 14 dnů od objednání.

Potřebujete ve své zahradě přesadit růže, protože vám na současném místě nevyhovují nebo se jim tam nedaří? Vyzkoušejte užitečné tipy a rady, jak úspěšně přesadit růže, tak abyste jim zajistili zdravý růst a kvetení. Inspirujte se praktickými postupy a technikami, které je možné použít k úspěšnému přesazení a následné vhodné péči o růže.

Růže jako zajímavé zpestření každé zahrady

Růže různých barev jsou zajímavým zpestřením každé zahrady. Zaslouženě nosí titul královna květin.

Existuje spousta druhů, barev i vůní, a i díky tomu se tato květina stala jednou z nejoblíbenějších rostlin mezi zahrádkáři. Jejich pěstování ovšem vyžaduje i nějaké ty znalosti, aby se z růží mohly stát opravdové skvosty vaší zahrady.Správné přesazení růží hraje důležitou roli pro jejich zdravý vývoj a kvetení.

Nejlepší čas a vhodné místo pro přesazení růží

Nejvhodnější dobou pro přesazování růží je přibližně od poloviny ledna. Na jaře při narůstajících teplotách už totiž růže zase začínají pozvolna růst. Možností je i přesazování v létě, ale v takovém případě je nutné růže silně seříznout. Když pak budou dobře zásobeny vodou, vyraší stejně dobře. Vhodným místem pro nový domov růží je slunné stanoviště s dobře propustnou humózní půdou. Zemina by měla být hlíno-písčitá a bohatá na živiny.

Tipy, jak správně růže přesadit

Při výsadbě je důležité myslet na správnou hloubku i na způsob sázení, aby se růže mohly ujmout a krásně kvést.

  1. Růže bude po vyjmutí z půdy nutné hned přesadit, proto je v první řadě důležité si nejprve připravit půdu, do které je budete sázet.
  2. Místo výsadby prohnojte nebo smíchejte zeminu s kompostem.
  3. Pokud budete na jednom místě sázet více růží, je důležité dodržovat rozestupy. Ty by měly být přibližně v rozmezí 60-80 centimetrů, protože růže potřebují pro růst více místa.
  4. Před samotným přesazením odstraňte poškozené kořeny a případně můžete všechny trochu zkrátit.
  5. Rostliny zbavte nemocných, suchých či jinak poškozených listů a všechny ostatní výhony zkraťte na polovinu.
  6. Na podzim přesazované růže není příliš vhodné stříhat. První řez proto v tomto případě proveďte až v předjaří.
  7. Myslete na to, aby byl kořenový bal dostatečně hluboko, a to tak aby místa, ze kterých vyrůstají výhony, byla přikryta půdou přibližně o 5 centimetrů. Díky tomu budou růže dobře zakotveny a odolnější vůči nepříznivým povětrnostním vlivům.

Péče o růže po přesazení

Po přesazení růží jim nezapomínejte dopřávat pravidelnou péči v podobě závlahy, hnojení a ochrany před škůdci:

  1. Nezapomínejte růže dostatečně a pravidelně zalévat, a to do doby, než začne mrznout, aby nedošlo k jejich uschnutí. Ideální je zalévání ráno nebo večer, a to z toho důvodu, aby listy stihly oschnout a snížilo se tak riziko vzniku plísňových nebo houbových onemocnění.
  2. Důležitou součástí péče je i správná výživa růží. Pravidelným přihnojováním od jara do léta docílíte bujného růstu a hojných květů. Ideální volbou jsou speciální hnojiva na růže obsahující všechny důležité živiny v potřebném poměru.
  3. Pro udržení zdraví a vitality růží je velmi důležitý také pravidelný řez prováděný na jaře před začátkem vegetace. Cílem je především odstranění suchých a poškozených výhonů a podpoření silných a zdravých výhonů.
  4. Pro krásu a zdraví růží je nezbytná také ochrana proti škůdcům a chorobám. Pravidelná kontrola a odstraňování infikovaných částí mohou výrazně snížit riziko napadení.