Jak stříhat angrešt?
Angrešt je podobně jako rybíz mezi zahrádkáři velmi oblíbeným ovocem. Pěstujete si na zahradě angrešt a chcete se každý rok radovat z velké úrody? Nepodceňujte důležitou péči, která zahrnuje i pravidelné stříhání. Inspirujte se tipy a radami na konkrétní techniky, které vám pomohou orientovat se v tom, jak správně stříhat angrešt a jaké postupy během střihu použít.
Důležitost pravidelného řezu angreštu
Řez ovocných keřů je mnohem důležitější, než si myslíte. Pravidelný, a především správně provedený řez angreštu hraje důležitou roli nejen pro vzhled keřů, ale především také pro jejich zdraví, úrodu i na kvalitu plodů samotných. Je zásadním krokem k získání šťavnatých a chutných plodů.
Pravidelné stříhání angreštu je také klíčové jako prevence a ochrana proti chorobám, a to především americkému padlí angreštovému, kterému se také říká padlí hnědé. V případě, že nebudete angrešt pravidelně stříhat, nebo provedete řez špatným způsobem, výsledkem bude slabá a neplodná rostlina, která může v horším případě i zcela zahynout.
Tipy na správné stříhání angreštu
Pro správné provedení řezu je nutné zvážit několik faktorů. Angrešt se dá pěstovat jako keř nebo stromek. Každý z těchto dvou způsobů pěstování vyžaduje jiný řez. Důležitá je také správná doba pro stříhání angreštu, kterou je předjaří.
Jak na řez keře angreštu
Keř angreštu vyžaduje ořezání celých větví, a to zejména takových, které rostou nízko nad zemí nebo keř zbytečně zahušťují. Základní větve keře byste měli odstranit přibližně po 5-7 letech, a to ve chvíli, kdy přestanou mít přírůstky a kdy jsou plody moc malé. Tyto základní větve postupně budou nahrazeny mladými plodnými větvemi. Ty tedy zásadně neodstraňujte.
Jak na řez stromku angreštu
Stromek angreštu vyžaduje odstranění výhonů vyrůstajících ze středu koruny a zároveň také všech výhonů zahušťujících stromek. Korunu tvarujte rovnoměrně rozloženou kolem kmínku. Základně větve zkraťte na 8-10 pupenů, boční větve na 2-4 pupeny.
Kdy a jak často angrešt stříhat
Řez angreštu provádějte pomocí kvalitních zahradnických nůžek. Omlazovací řez provádějte přibližně každé 2-3 roky, abyste příliš nesnížili plodnost.
- Keře angreštu, které jste zasadili na podzim je potřeba před začátkem jara seříznout na 2-3 pupeny. Slabé a krátké výhony odstřihněte až u země
- Následující rok na keři ponechte 4-6 výhonů, které jsou nejsilnější a vzpřímeně rostoucí. Tyto zkraťte přibližně o třetinu.
- Ve třetím roce pak zkraťte prodloužené větve přibližně na 10-12 pupenů. Boční výhony zkraťte na 3-5 pupenů. Základních větví by mělo být 8-12.
- U stromů angreštu začněte s omlazováním hlavních větví po 4-6 letech.
- Stromům angreštu, které jste zasadili na podzim před začátkem jara sestříhněte výhony na 3-4 pupeny.
- V druhém roce pak pěti až sedmi nejsilnějším výhonům proveďte zkrácení o třetinu.
- Nezapomeňte také ze země odstranit vyrůstající podrost podnože.
- Rány je možné ošetřit sadařským balzámem.
Správný tvar je základ
Základem správného stříhání angreštu je udržet jeho správný tvar. Je nutné zabránit tomu, aby se keř nebo stromek příliš rozrůstal. Samozřejmostí je také pravidelné odstraňování nemocných, suchých nebo jinak poškozených větví, stejně tak i větví přebytečných. A jeden malý tip na závěr – správně provedený řez poznáte podle toho, že mezi jednotlivými kosterními větvemi můžete snadno a pohodlně protáhnout ruku, aniž byste se přitom popíchali.