Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý do 14 dnů od objednání.

Zlatý déšť, který se vysazuje jako solitérní rostlina, je atraktivní a nenáročný na péči. Na jaře okouzlí záplavou žlutých květů, které nelze přehlédnout. A právě z těchto důvodů je oblíbeným keřem mnoha zahrádkářů. I když tento keř nepotřebuje příliš mnoho péče, je velmi důležité pravidelně odstraňovat suché a poškozené větve a provádět řezání keře, aby vám mohl svojí krásou dělat radost. Inspirujte se užitečnými radami a návody na správné stříhání zlatého deště.

Důležitost pravidelného stříhání

Aby vám tento populární keř dělal radost svými typicky zářivými žlutými květy, nějakou tu péči si přece jen zaslouží.

Pravidelný řez zlatého deště se spolu s odstraňováním suchých a poškozených větví vyplatí nepodceňovat. Hraje totiž důležitou roli pro zdravý růst rostliny, a především také pro její estetický vzhled. Správně provedené stříhání totiž podpoří růst nových větví a napomůže vytvoření krásného tvaru keře.

Výhody pěstování zlatého deště

Zlatý déšť na své zahradě oceníte hned z několika důvodů:

  • nenáročnost na péči
  • snese plné slunce i polostín
  • velmi dobře snáší i znečištěné ovzduší
  • dobře snáší i sucho
  • není nutné jej hnojit
  • jde o velmi odolný keř, který většinou nenapadají žádní škůdci

Kdy je nejvhodnější čas pro řez

Důležité je před střihem myslet na to, zda je ten správný čas pro řez. Pokud totiž řez provedete ve správný čas, budete mít jistotu, že keř vždy hustě pokvete. Nevhodně načasovaný řez by vás jen zbytečně připravil o fantastickou jarní podívanou.

Nejvhodnější dobou je konec května nebo začátek června. Jde o dobu po odkvětu, kdy se keř olistí a v té době se projeví jeho hustota. Pokud byste řez neprovedli, došlo by k rychlejšímu stárnutí keře a tvořilo by se výrazně méně poupat.

Jak na správný řez zlatého deště

Pro správný řez zlatého deště se vybavte potřebným příslušenstvím v podobě ostrých nůžek na větve, které si poradí i s odstraněním silných výhonů nebo malá skládací pilka, která si najde uplatnění na úzkých místech. Při stříhání nezapomeňte také na odstranění suchých a poškozených větví, které by jen zbytečně keři brali vláhu. Při stříhání je důležité zlatému dešti zajistit perfektní propustnost světla. Myslete proto na to, aby nebyl moc přehuštěný.

U starších keřů je vhodné vyřezávat starší větve, které již mají nižší produktivitu květů. Toto je vhodné provádět postupně a každý rok odstraňovat pouze část těchto větví. V opačném případě by došlo k oslabení keře nebo dokonce jeho zahubení.

Postup pro stříhání zlatého deště

Výhodou zlatého deště je to, že řez snáší naprosto bez problémů a má skvělou schopnost regenerace. Pro efektivní stříhání zlatého deště postupujte následovně:

  1. Nůžky nasaďte co nejblíže k zemi. Po ustřihnutí by neměly zůstávat příliš dlouhé pahýly, a to z toho důvodu, aby měly nově vyrůstající výhony dostatek místa.
  2. Část větví, hlavně těch, které rostou dovnitř zkraťte na délku bočních výhonů ležících pod nimi.
  3. Dlouhé převislé výhony zkraťte přibližně na polovinu jejich délky.
  4. Mladých a silných výhonů nechte na keři přibližně tolik, kolik jste jich odstranili.
  5. Díky tomuto postupu vytvoříte vhodnou kostru pro hustotu keře.

Pravidelné omlazování keře

Přibližně jednou za 3-4 roky přichází čas na pravidelné omlazování keře. V této chvíli odstraňte nejstarší větve, a to přibližně 15 centimetrů nad zemí. Je ovšem potřeba počítat s tím, že po takovémto zásahu narostou bujné výhony, které pokvetou až příští rok.