Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý do 14 dnů od objednání.

Snad každý zahrádkář touží po dokonalé zahradě a upraveném trávníku. Tuto idylku ovšem mohou narušit nejrůznější škůdci, mezi které patří i krtek. Ten dokáže napáchat nepěkné škody. Inspirujte se užitečnými radami a technikami, jak vyhnat nežádoucího krtka, který může poškozovat trávníky a záhony ve vaší zahradě. Zjistěte, jaké použít konkrétní návody, jak účinně a lidsky vypudit krtka ze zahrady jednou provždy.

Problém s krtky v zahradě

Usadil se na vaší zahradě krtek? Pokud ano, určitě to nepřehlédnete. Krtci v zahradě přináší opravdový problém, který vyžaduje rychlé a efektivní řešení pro zachování krásy a zdraví zahrady. Stopy, které za sebou krtek zanechává jsou nepřehlédnutelné a kazí vizuální dojem z celé zahrady. Navíc zanechává i znatelné škody na trávě a zahradě. Ničí tak nejen rostliny, ale i keře, trávu a stromy v porostu. Není proto žádný div, že jeho návštěvu si nepřeje nikdo ze zahrádkářů.

Využijte krtince ve svůj prospěch

Co takhle ale z návštěvy krtka něco vytěžit? To, že se vám na zahradě krtek objevil značí, že je půda v dobré kondici. Navíc můžete ve svůj prospěch využít i vytvořené krtince. Zemina z nich je totiž kyprá a bez plevele, takže se skvěle hodí jako substrát pro pěstování sazenic.

Metody a techniky pro odstranění krtka ze zahrady

  1. Odstranění zdrojů jejich potravy – jelikož krtci milují housenky a další hmyz, pokud je zlikvidujete, budou si zdroje své potravy hledat jinde a vaši zahradu ušetří.
  2. Použijte aromatické rostliny – krtci nenávidí silné aroma rostlin, jako jsou například narcisy, afrikány nebo česnek.
  3. Nastražení vlasů nebo chlupů – do podzemních chodbiček krtkovi nastražte vlasy nebo zvířecí chlupy. Jelikož jsou pro krtka psi, kočky a lidé predátoři, pach z vlasů nebo chlupů je velice rychle přiměje vyklidit pole. Pozor na to, že pach těchto nástrah postupem času slábne, takže je nutné je pravidelně obměňovat, abyste měli klid po celou dobu trvání sezóny.
  4. Ultrazvukové plašiče – krtci mají perfektně vyvinutý sluch, takže je můžete vyhnat pomocí ultrazvukových plašičů. Ty ruší nejen svým zvukem, ale také jemnými vibracemi v půdě. Nevýhodou je ale to, že nepříjemný zvuk plašiček může ručit i vás během siesty na zahradě.
  5. Udržování trávníku v čistotě – vyplatí se trávu udržovat posekanou a záhony upravené. Vyvarujte se používání silné vrstvy mulče na záhonech a odstraňte povalující se hromady dřeva nebo organického odpadu. V některých případech může pomoci i omezení zálivky, protože příliš vlhká půda přitahuje hmyz a je tak pro krtky ideálním prostředím.
  6. Sítě proti krtkům – toto řešení se dá aplikovat ve chvíli, kdy zakládáte nový trávník. Jde o ekologickou metodu, jak zabránit návštěvě krtků. Před výsevem trávy ji umístěte přibližně do hloubky 10 cm.
  7. Přírodní repelenty – k vyplašení krtků dochází díky uvolňování kouře a výparů ricinového oleje, které pronikají do chodbiček a odhánějí krtčí pochoutky v podobě červů apod. Krtci si tak potravu budou hledat jinde, a ne na vaší zahradě.
  8. Zásah profesionála – pokud jste s vypuzením krtka ze zahrady nebyli úspěšní, může vám pomoci profesionální zásah. Jedná se ovšem o poměrně nákladné řešení a nezaručí vám, že se krtek nevrátí.