Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Milujete bylinky a rádi byste si pěstovali svoje vlastní? Inspirujte se tipy pro správné zasazení bylinek. V následujícím článku se dozvíte všechny důležité informace o procesu zasazování bylinek ať už do zahrady nebo květináče, tak aby měly optimální podmínky pro růst a vy jste se mohli těšit z bohaté úrody.

Důležitost správného zasazení bylinek

Není nad čerstvě natrhané a vlastními silami vypěstované bylinky, které dokáží dochutit a provonět každý pokrm. Správné zasazení bylinek hraje důležitou roli pro úspěšný růst a rozvoj rostlin. Díky vhodné péči a správnému zasazení ať už do půdy nebo do květináče je klíčové pro zajištění dostatečného přísunu živin, vlhkosti i slunečního světla.

Důvody, proč si pěstovat vlastní bylinky

  • domácí pěstování je ekologičtější
  • víte, jaká jste použili semínka a hnojiva
  • můžete si vypěstovat více druhů, než které běžně seženete v obchodech
  • máte neustále k dispozici čerstvé bylinky
  • lepší kvalita a nižší pořizovací cena

Nejlepší postupy pro přípravu půdy nebo květináče

Předtím, než bylinky zasadíte, je důležitá příprava půdy nebo květináče. Do půdy nebo květináče je možné přidat nebo použít speciální substrát pro bylinky nebo humus. Pro pěstování na zahrádce stačí i běžný nehnojený záhonek nebo zemina smíchaná s pískem a trochou kompostu pro pěstování v truhlíku či květináči. Při pěstování bylinek v truhlíku nebo květináči si dejte pozor na to, aby se v nádobách nehromadila voda. Tento problém pomůže vyřešit vyvrtání otvorů ve spodní části nádoby pro odtok přebytečné vody nebo také drenážní vrstva v podobě keramzitu, který dáte pod substrát.

Nenáročné bylinky pro začátečníky

I když je možné si doma nebo na zahradě vypěstovat v podstatě jakoukoliv bylinku, pokud patříte v této oblasti spíše mezi začátečníky, budou pro vás nejvhodnější následující nenáročné bylinky:

  • meduňka – potřebuje polostín a stále vlhkou půdu
  • máta – vyžaduje pravidelné zalévání a polostín
  • bazalka – nutností je každodenní zalévání
  • rozmarýn – potřebuje občasné zalévání a hodně světla
  • koriandr – vyžaduje rovnoměrně vlhkou půdu a dostatek světla
  • majoránka – potřebuje především propustnou zeminu a teplo

Jak zasadit bylinky krok za krokem

  1. Před vysazení do záhonu nebo do nádoby je vhodné si bylinky nejprve předpěstovat.
  2. Bylinky mají různé potřeby, co se světla a vlastností půdy týče. Ideální pro pěstování je, aby byly zčásti na slunci a zčásti ve stínu.
  3. Některé bylinky si můžete pěstovat dokonce i v bytě. Nejvhodnější jsou v takovém případě subtropické bylinky (např. bazalka, koriandr, aloe, zázvor atd.).
  4. V případě, že se rozhodnete pro záhon, nejprve co nejdříve odstraňte plevel, aby se nemohly vytvořit žádné kořínky. V případě, že máte příliš jílovitou půdu, je vhodné ji doplnit o drcený štěrk, křemenný písek nebo kompost. Písčitou a prodyšnou půdu byste naopak měli vylepšit pomocí kvalitního zahradnického substrátu.
  5. Mladé rostlinky vysazujte ven nejdříve na konci dubna, ideálně začátkem května.
  6. Vyvarujte se přílišné zálivce. Většině bylinek totiž vadí spíš přelití než vyschnutí substrátu.
  7. Co se týče hloubky zasazení sazenic do záhonu, půdu prokypřete přibližně do hloubky 30 cm. Sazenice by měly být tak hluboko, jak rostly v květináči.
  8. Pokud jde o vzdálenost mezi bylinkami, vhodnou vzdálenost najdete na balení se semeny nebo na zakoupeném květináči s bylinkou. Pro bazalku je doporučený okruh kolem bylinky cca 25 cm, pro mátu je to 30 cm a pro meduňku dokonce 50 cm.