Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý do 14 dnů od objednání.

Hortenzie patří mezi kvetoucími keři mezi ty nejoblíbenější. Dokáží dokonale zkrášlit každou zahradu. Inspirujte se užitečnými radami a návody na správné zasazení této oblíbené kvetoucí rostliny, která přináší krásné květy do zahrad a krajinářských úprav. Získejte konkrétní tipy, jak hortenzie úspěšně zasadit a jak o ně pečovat.

Hortenzie – populární kráska, která oslní svými květy

Hortenzie jsou velmi populární rostlinou. Oblibu u mnoha zahrádkářů si získaly především pro své krásné květy. Aby vám ovšem mohly dělat radost svojí krásou, je velmi důležité jejich správné zasazení. To je klíčové pro zajištění zdravého růstu a bohaté květy. Dají se pěstovat nejen v záhonu, ale třeba i v květináči na terase. Pokud jim zvolíte správné místo, odmění se vám dokonalým květenstvím.

Jak správně zasadit hortenzie

  1. Všem druhům hortenzií svědčí světlé místo v polostínu. Zejména bílé hortenzie mívají problém s přímým slunečním zářením, které může způsobit zhnědnutí květů. Ostatní druhy spíše problém mít nebudou, pokud budou dostatečně zalévané.
  2. Půda, do které je budete sázet, by měla být humózní, vlhká a dobře odvodněná.
  3. Nesnáší těžkou a jílovitou půdu, v té se jim s největší pravděpodobností dařit nebude.
  4. Místo, kde budete hortenzie sázet, by mělo být dobře chráněno před větrem.
  5. Ideální dobou na zasazení je brzké léto. Řízky hortenzie latnaté a stromečkovité je možné sázet i v pozdní zimě.
  6. Před samotnou výsadbou vložte kořenový bal na 5-10 minut do vody.
  7. Jámu vykopejte přibližně dvakrát větší, než je květináč.
  8. Uvolněte dno jámy i její okraje, aby nedošlo k přemokření.
  9. Přidejte hnojivo a rostlinu opatrně zasaďte.

Důležitá péče a údržba hortenzií

Aby byl zajištěn optimální růst a bohaté květenství hortenzií, je důležité poskytnout jim také pravidelnou péči v podobě zalévání, hnojení, stříhání a popřípadě aplikace ochrany proti různým škůdcům a nemocem.

Jak často zalévat

Hortenzie mají rády bohatou zálivku, aby mohly správně růst. Ideální volbou je dešťová voda nebo změkčená pitná voda z vodovodu. Půda by nikdy neměla úplně vyschnout. Zároveň by také neměla být přemokřená. To, že rostlina potřebuje více vody, poznáte mimo jiné i podle visících listů.

Jak je hnojit

Vedle zálivky je pro tyto rostliny velmi důležité také správné hnojení. Jde totiž o rostlinu vyžadující hodně živin. Ideální volbou je přímo speciální hnojivo na hortenzie. Organickou alternativou k tekuté variantě hnojiva je kravský hnůj v peletách. Poslední hnojení provádějte na konci července, aby mohly až do podzimu dozrávat nové výhony. Rostlina tak bude na zimu dostatečně silná.

Stříhání hortenzií

Podle konkrétní odrůdy hortenzie ostříhejte brzy na jaře více nebo méně. Díky tomu bude moci rostlina opět bohatě kvést. Provádění řezu se liší podle typu hortenzií. Pokud pěstujete hortenzie rolní nebo talířové, které zakládají nové květy již na podzim, ustřihněte jim na jaře pouze zmrzlé výhony a odstraňte suché květy. Kulovité a latnaté hortenzie vytváří květy až na jaře a obě tyto odrůdy dobře snášejí i věší řez.

Ochrana proti škůdcům a nemocem

Hortenzie mohou postihovat plísňová onemocnění způsobující skvrnitost listů. Často je také napadají škůdci, jako jsou mšice a lalokonosci. Ušetřeni nezůstávají ani útoku slimáků a hlemýžďů. V případě, že rostliny pěstujete v květináčích, dávejte si pozor na napadení puklicemi. Pro likvidaci škůdců je možné použít insekticidy. Jako alternativu k insekticidům lze používat speciální lepové pasti, které jsou účinné pro odchyt létajících škůdců.