Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý do 14 dnů od objednání.

Rybíz není potřeba sáhodlouze představovat. Potěší vás nejen svými zdravými plody, ale i nenáročným pěstováním. Pokud na vaší zahrádce ještě stále chybí, je ten nejvyšší čas to napravit. Zjistěte, jak keře rybízu zasadit a jak o ně správně pečovat, tak abyste si v sezóně mohli užívat jeho chutné plody.

Popularita a význam rybízu v zahradnictví

Keře s tímto oblíbeným bobulovitým ovocem okupují téměř každou zahrádku. Kromě nenáročného pěstování a zajímavého doplnění designu zahrady, je také skvělou volbou pro domácí pěstování vlastního ovoce. Jen hrst rybízu pokryje denní dávku vitamínu C. Využití si najde i v kuchyni. Je výborný pro výrobu marmelád a džemů, ale i na pečení.

Jak zasadit rybíz krok za krokem

  1. Výběr vhodného místa – ideální je zvolit slunné stanoviště. Je jednou z mála ovocných dřevin, které se bude báječně dařit i v polostínu. Nesnáší ovšem plné slunce, které může způsobit předčasné usychání listů.
  2. Příprava půdy – dobrou volbou je slabě kyselá nebo neutrální písčitohlinitá až hlinitá půda. Samozřejmostí by mělo být dobré zásobení vodou.  
  3. Příprava sazenic – před samotnou výsadbou kořeny keře namočte alespoň na pár hodin do kbelíku s vodou.
  4. Zasazení – jamky na keře by měly být přibližně 40 cm široké a hluboké. Jáma by měla být vykopána několik dní před sázením, aby se podpořilo správné větrání země. Po vyhloubení dno i strany jámy zryjte rýčem, podpoříte tak správné zakořenění. Před samotným rybízem je ještě vhodné do jamky dát dobře uleželý kompost. Poté vložíme sazenici, zahrneme ji zeminou. Po přihrnutí zeminy sazenicí jemně zatřeste, zemina se tak dostane mezi všechny kořeny. Poté povrch zeminy udusejte a důkladně zalijte ideálně dešťovou vodou.

Odrůdy rybízu a jejich vhodnost pro různé klimatické podmínky

Setkat se můžete hned s několika odrůdami rybízu, z nichž každá je vhodná pro různé klimatické podmínky:

  • Černý rybíz – je náročnější na půdní podmínky. Tomu totiž více vyhovuje teplejší a slunnější stanoviště. Nevyhovují mu ani větrná stanoviště z důvodu nedostatečného opylení. Keře rostoucí ve stínu by vás totiž příliš nepotěšily svými plody. Sklizeň by byla nepříliš vysoká a plody kyselé.
  • Červený rybíz – bude se mu dařit na slunném i stinnějším stanovišti. Potřebuje více vláhy.
  • Bílý rybíz – bude se mu dařit na slunném i stinnějším stanovišti. Nemá zvláštní nároky na půdu. Měla by být ovšem úrodná nebo humózní. Stejně jako červený rybíz potřebuje více vláhy.
  • Růžový rybíz – stanoviště by mělo být co nejvíce slunečné a s dostatkem vláhy. Půda by měla být propustná s co největším obsahem živin.

Tipy a rady na správnou péči o rybízové keře po zasazení

  1. Rybíz je vhodné zalévat méně často, ale za to vydatněji.
  2. Na dostatečné zavlažování myslete především v době květu a během dozrávání plodů. Výsledkem pak budou sladké a šťavnaté plody.
  3. Zálivku aplikujte vždy jen do země, a nikoliv na listy.
  4. Hnojení provádějte pomocí organického hnojiva, jako je například kompost (přibližně 2 kg ke každému vzrostlému keři).
  5. V případě lehčích půd je vhodné provádět na jaře, u těžších půd naopak na podzim.
  6. Okolní půdu pravidelně kypřete, aby se voda dobře vsakovala a dostávala se i do spodních vrstev.
  7. Důležitá je také likvidace plevele pod stromky či keříčky rybízu.
  8. V případě opakovaného výskytu škůdců ochraňte rybíz v době před rašením postřikem pomocí olejového přípravku, který spolehlivě zahubí přezimující vajíčka. Přímou chemickou ochranu je vhodné aplikovat pouze u většího poškození mladých listů.