Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý do 14 dnů od objednání.

Chcete, aby na jaře vaše zahrádka hýřila pestrými barvami? Pak by ve vašich záhonech neměly chybět krásné a barevné tulipány. Jsou také nazývány klenotem zahrady. Správné zasazení tulipánů hraje důležitou roli pro jejich zdravý růst a kvetení. Důležité je nejen správné místo, ale také správný čas. V tomto článku se dozvíte, jak si stálici mezi květinami na vlastní zahradě vypěstovat. Inspirujte se užitečnými radami na to, jak úspěšně zasadit tulipány, jak zajistit jejich nádherné kvetení a jak o ně správně pečovat.

Podzimní výsadba tulipánů

Co se týče ideální doby pro zasazení tulipánů, tak tou je jednoznačně podzim. Cibulky tulipánů proto vysazujte nejlépe v období od září do prosince.

Vyplatí se ovšem v tomto ohledu se řídit aktuální předpovědí počasí. Není totiž vhodná výsadba ve chvíli, kdy se očekávají mrazy. Přízemní mrazíky ale cibulkám neuškodí. Delší a větší mrazy by mohly mít za následek promrznutí půdy, a to už by jim uškodit mohlo. Noční teploty by se měly pohybovat v rozmezí 4,5-13°C.

Pro správné aktivování svého růstu v cibulce potřebují tulipány minimálně 10-16 týdnů chladnějšího období. Podzimní výsadbu se proto vyplatí nepromeškat.

Jarní výsadba tulipánů

Možností pro zasazení tulipánů, i když méně vhodnou, je také jaro. Nevýhodou je hlavně to, že v tomto období se půda vlivem slunečního záření více prohřívá. Během studených dnů nebo v noci zase vychládá a cibulky tulipánů na to reagují zapařením nebo i hnilobou. V důsledku toho pak mohou zcela uhynout. Pokud se cibulky zasazené na jaře uchytí, jejich kvetení můžete očekávat v létě, potřebují totiž 6-10 týdnů pro správný růst a vývoj květů. Je ovšem nutné počítat s výrazně kratší dobou kvetení než v případě cibulek zasazených na podzim.

Vhodné místo pro výsadbu

Důležité je i zvolit vhodné místo pro jejich zasazení. Tulipánům vyhovuje půda bez přítomnosti kořenů jiných rostlin. Mohly by jim totiž brát vláhu i výživu.

Zároveň je vhodné zvolit slunné stanoviště, případně polostín. Podcenit byste neměli ani přípravu půdy. Ta by měla být úrodná a bohatá na živiny. Měla by být i dostatečně propustná, aby nedošlo k uhnívání cibulek. Optimální hodnota pH půdy je 6-7.

Tipy, jak správně zasadit tulipány

  1. Tulipány sázejte do dobře prokypřené půdy obohacené o kompost.
  2. Jednotlivé odrůdy tulipánů se liší dobou kvetení. V případě, že chcete, aby váš záhon zářil po delší dobu, jednoduše nakombinujte odrůdy s různou dobou kvetení.
  3. Jednoduché a plnokvěté odrůdy kvetou už v dubnu a dorůstají výšky 25-40 cm. Středně rané tulipány začínají kvést v dubnu a dorůstají výšky 35-50 cm. Pozdní tulipány začínají kvést až v květnu a mohou přesáhnout výšku 50 cm.
  4. Půdu je vhodné prokypřit přibližně 30 cm hluboko.
  5. Následně udělejte 20 cm hlubokou jamku.
  6. Volte takové cibulky, které nejsou napadené plísní ani jinak poškozené.
  7. Zploštělá část s kořínky by měla směřovat dolů a špička naopak k povrchu země.
  8. Cibulky vložte do hlíny, zahrňte zeminou a jemně přitlačte.
  9. Poté je vhodné navrch hlíny přidat ještě mulč, který bude dobře udržovat vlhkost v půdě a zároveň zabrání jejímu promrznutí.
  10. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami by měla být 10-15 cm.

Péče o tulipány po zasazení

Důležitá je i správné péče o tulipány po zasazení. Ta by měla zahrnovat důkladnou závlahu po výsadbě. Poté je možné již zalévat méně. Půda by měla zůstávat vlhká, ale nikoliv přemokřená. Již před výsadbou by se do půdy měl přidat kompost nebo proleželý hnůj. Je možné využít i speciální hnojiva. Správnou výsadbou můžete snížit riziko nákazy různými škůdci. Některým je možné předejít i mořením nebo postřiky.