Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Maliníky jsou oblíbenou součástí mnoha zahrad, a to především díky nenáročnému pěstování. Tyto rostliny se ovšem dokáží hodně rychle rozrůst a udržet je v záhonu tak nemusí být příliš snadné. Řešením mohou být nejrůznější konstrukce, které zabrání přílišnému rozrůstání do šířky. Inspirujte se následujícím návodem na vyrobení konstrukce pro maliníky.

maliník

Výroba konstrukce na maliny

S výrobou takovéto konstrukce na maliny si poradí i nezkušený člověk, a navíc za minimální náklady. Ideální dobou pro tvorbu takové konstrukce je jaro, a to ihned po provedení řezu výhonků. V tomto období totiž ještě keře nemají rozvinuté pupeny. Existuje několik možností:

  • Drátová opora – jde o nejosvědčenější metodu, jde o vedení drátem v jednou nebo více patrech, po kterém se maliny budou krásně pnout.
  • Mřížková opora – jde o jednoduchou a efektivní podvazkovou metodu, kdy konstrukce může být jednoduché, dvojitá, do tvaru písmene V nebo T. K výrobě se hodí nejrůznější kůly, tyčky nebo pruty, na které následně připevníte mřížku z drátěného pletiva.
  • Proutěné teepee – potřebovat budete několik silnějších prutů, které stačí v horní části pevně svázat pomocí drátku nebo provázku. Volné konce prutů poté pevně ukotvěte do půdy a na několika místech je volně vypleťte pomocí tenčích proutků. Tím tak postupně vytvoříte v konstrukci zajímavé plochy, do kterých se rostliny malin budou moci snadno zachytit.

Co budete pro výrobu konstrukce potřebovat

  • 3 sloupky
  • drát o průměru 2,5 mm v délce cca 70 m
  • speciální spony na upevnění drátu (VIT-S)
  • třmeny pro rozpěrku

maliny

Jak si vyrobit konstrukci v délce 10 metrů krok za krokem

  1. Pro tento typ konstrukce je nutné, aby sazenice byly vysázené v jedné řadě.
  2. Nejprve je umístit na každý kraj jeden sloupek a mezi ně sloupky řadové. Na délku 10 metrů vám bude postačovat jeden řadový sloupek doprostřed.
  3. Okrajové sloupky do země upevněte pomocí kotvy a kotevního lana.
  4. Poté drát v podobě dvojdrátí táhněte ve 2 nebo 3 řadách. První řadu veďte přibližně ve výšce 50 cm, druhé ve výšce 90-100 cm a třetí ve výšce 150-160 cm.
  5. Drát upevněte na sloupky pomocí speciálních spon.
  6. Pro bujnější odrůdy je možnost dát rozpěrky nejen na řadové sloupky, ale i na ty krajové, a to následujícím způsobem: do výšky 50 cm rozpěrku 60 cm šířky, v dalších dvou řadách pak rozpěrku 80 cm šířky. Pro upevnění rozpěrek použijte třmen pro rozpěrku.
  7. V případě, že budete dávat rozpěrku i na koncové sloupky, je nutné na konec drátu nasunout spojku GRIPPLE, poté drát obtočit kolem rozpěrky, a konec drátu zasunout do druhého otvoru spojky a poté utáhnout.

Proč využít konstrukci na maliny

Abyste si mohli naplno vychutnat bohatou úrodu v podobě šťavnatých, sladkých a voňavých plodů, budou keře maliníku vyžadovat tu správnou péči v podobě dostatku slunce, vody, bezvětří a správné opory. Taková správně vytvořená konstrukce přináší tyto výhody:

  1. Můžete se spolehnout na to, že díky této vychytávce budete sklízet plné koše malin.
  2. Tzv. maliníkový podvazek, kdy se maliny váží ke zvolenému druhy opory, zajistí lepší a rychlejší vývoj plodů.
  3. Plody navíc budou také odolnější vůči různým chorobám a škůdcům.
  4. Maliník bude kromě toho také ušetřen před lámáním větviček během nepříznivého počasí.
  5. Díky opoře se vám navíc maliny budou pohodlněji sbírat, protože se vyhnete chození v záplavě trnů.
  6. Opora zabrání přílišnému rozrůstání maliníku.