Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Máte balkon a rádi byste si ho zkrášlili? Proměňte ho v dokonalou oázu klidu a pohody a vyzdobte si ho krásnými květinami. V následujícím článku najdete spoustu inspirace a tipů pro výběr květin jako ozdoby balkonu. Inspirujte se různými druhy květin, které jsou vhodné pro balkonovou výsadbu a získejte užitečné informace týkající se péče a aranžování květináčů na balkoně.

Důležitost květin pro vytvoření příjemného prostoru na balkoně

Pokud máte balkon, byla by velká škoda si ho alespoň trochu nezkrášlit. Květiny hrají na balkonech důležitou roli. Pomohou vám vytvořit příjemný a atraktivní prostor. Vhodně zvolené květiny mohou totiž balkonu dodat nejen krásnou estetiku, ale také vám zlepší náladu, zkrášlí celý prostor, a navíc vám také pomohou přilákat přírodu do městského prostředí. Stane se tak dokonalou oázou, ve které se vám bude příjemně relaxovat.

Druhy květin vhodných pro balkonovou výsadbu

Vyberte si ty nejlepší květiny pro dokonalý balkonový prostor. Při výběru květin a bylinek na balkon je důležité zohlednit také světovou stranu, na kterou je orientován. Co se týče možností aranžování květin na balkoně, můžete si různě pohrát vhodnými kombinacemi barev a nakombinováním rostlin podle výšek nebo tvarů. Vyzkoušejte následující tipy pro vytvoření harmonického vzhledu a zajištění optimálního prostoru pro růst a rozvoj květin:

Begonie

Begonie jsou ideální volbou pro severně orientované balkony, které mají hodně stínu. Dařit se jim bude i v polostínu. Vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce, některé druhy zvládnou plný stín, některé i přímé slunce. Tyto rostliny si potrpí na výživu, a to nejen promícháním substrátu s kompostem před výsadbou, ale důležité je také pravidelné přihnojování během celého vegetačního období. Zálivka musí být přiměřená, substrát nesmí být ani suchý ani přemokřený. Pro košatější keříky je možné je během jara lehce zaštipovat, klasický střih je vhodný až na podzim, kdy se budou hlízy ukládat k zimnímu spánku.

Netýkavky

Netýkavky se hodí pro severně orientované balkony, vyhovuje jim stín nebo polostín. Ochotně kvetou krásnými barvami po celé léto. Substrát by měl být vlhký, ale ne přemokřený. Pokud by náhodou vyschnul, po důkladném zalití by se rostliny měly opět vzpamatovat. Květy se objevují až do prvních mrazíků. V době květu je vhodné je 1x týdně přihnojovat hnojivem na balkonové květiny.

Fuchsie

Fuchsie se také hodí do stínu. Nadchne nejen začátečníky, ale i náročné pěstitele. Dá se pěstovat jak v keříčkové formě, tak i v převislé podobě na kmínku. Kvete od jara až do podzimu. Nesnášejí přeschnutí substrátu, z důvodu kterého mohou dokonce i uhynout. Pravidelné přihnojování je důležité především na počátku vegetačního období.

Lobelky

Lobelky jsou skvělou volbou pro stinná a polostinná stanoviště. Přihnojování každé 2 týdny vám zajistí záplavu krásných květů po celé léto až do prvních mrazíků. Výborně se kombinují a jsou vhodné do truhlíků a květináčů s jinými letničkami.

Muškáty

Muškáty jsou vhodnou volbou na jižně orientované balkony, které mají po velkou část dne dostatek světla a málo stínu. V přehnojené zemině velmi bujně rostou, ale méně kvetou. Bez vody vydrží i několik dní a po zalití se opět vzpamatují.

Petunie a surfinie

Petunie a surfinie jsou stejně jako muškáty vděčné za dostatek slunečního svitu, ale dařit se jim bude i v polostínu. Jsou nenáročné na pěstování. Mají rády dobře propustnou půdu bohatou na humus a potřebují jen mírnou zálivku.

Levandule

Levandulím se bude dařit na prosluněných balkonech. Nutností je vhodný substrát a odtokové otvory, aby se předešlo přemokření rostliny. Levandule v květináči nebo truhlíku vyžaduje více vlhkosti.