Muehlenbeckia a přezimování: jak na to
Muehlenbeckia je plazivá trvalka pocházející z Nového Zélandu. Jedná se o velmi odolnou rostlinou, která se nezalekne takřka ničeho. Můžete ji pěstovat doma i venku a potěší vás hustým sytě zeleným porostem. V následujícím článku najdete tipy na její přezimování a na péči, kterou bude během zimy potřebovat.
Přezimování Muehlenbeckie
Co se týče přezimování Muehlenbeckie, rostlina je mrazuvzdorná a výborně zvládne mrazy až do teploty - 10 °C. Do takových teplot ji tedy můžete s klidem v duši nechat venku třeba na terase, balkoně nebo v zahradě. V případě větších mrazů je vhodnější přenést ji dovnitř.
Ideální místo pro přezimování
Vevnitř se bude Muehlenbeckii v zimě dařit v místnosti, kde se netopí. Právě na takovém místě bude ideální pokojovou rostlinou, která vám bude stále dělat radost záplavou svých sytě zelených listů. I během přezimování je ovšem rostlině vhodné poskytnout tu správnou péči. V dalším roce se vám tak od časného léta až do podzimu odvděčí nenápadnými krémově bílými květy.
Důležitá péče během zimního období
Mnoha pěstitelům se stává, že jim rostliny v zimě uhynou. Proto se v době, kdy Muehlenbeckii přezimujete doma, zaměřte na tu správnou péči, díky které se rostlina zdárně dočká jara:
- V případě chladnějšího období během přezimování zálivku omezte.
- Naopak v teplejším období během přezimování dbejte na rovnoměrnou zálivku. Většinou stačí zalévání 1x týdně. Vždy ovšem používejte odstátou vodu. Ideálním pomocníkem mohou být samozavlažovací květináče, ze kterých si rostliny vezmou přesně tolik vláhy, kolik právě potřebují.
- Rostlině nemusí svědčit suchý a přetopený vzduch. Ten totiž často stojí za usycháním a opadáváním nebo žloutnutím listů. Výjimkou nejsou ani nejrůznější škůdci. Pokud u vás doma vlhkost klesne pod 40 %, je ten správný čas ji podpořit. Využijte nejrůznější rozprašovače, odpařovače nebo použijte vlhký ručník položený na topení.
- V případě, že byste přece jen objevili nějaké ty škůdce, použijte vhodné přípravky na jejich likvidaci.
- Rostlina se také může potýkat s nedostatkem světla. Proto nezapomeňte roztáhnout závěsy nebo zvolte vhodné přisvícení. Zdroj světla by měl být přibližně 40-70 cm od rostliny a svítit se vyplatí až 12 hodin denně.
- V případě, že budete Muehlenbeckii mít doma v blízkosti okna, myslete na to, aby se nepotýkala s průvanem, který by jí rozhodně nemusel svědčit. Rostliny totiž velice snadno prochladnou a často se pak už nevzpamatují.
Kdy je ten pravý čas dát rostlinu opět ven
Pokud jste rostlinu přezimovali doma, asi vás bude zajímat, kdy je opět ten správný čas, dát ji ven. V případě, že nechcete nic podcenit, je sázkou na jistotu přesun ven v druhé polovině května, kdy už tolik nehrozí přízemní mrazíku. Jelikož je ale Muehlenbeckia mrazuvzdorná, chybu neuděláte ani v případě, že se ji zpátky ven rozhodnete přesunout již dříve, a to třeba už v březnu. Pokud jí poskytnete vhodnou péči, měla by tento přesun přežít ve zdraví.
Muehlenbeckia – ideální pokojovka i venkovní rostlina
Muehlenbeckie je nejen ideální pokojovkou, ale také skvělou. Na zahradě skvěle vynikne v nejrůznějších závěsných nádobách, ale i v truhlíku, které dokonale ozvláštní. Hodí se ale i do záhonové výsadby. Postačí jí jen slunné stanoviště a dostatečné množství vláhy. Dařit se jí bude ale i v polostínu.