Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Pěstování na záhonech si oblíbila dlouhá řada zahrádkářů. Aby se ale všem vašim plodinám co nejlépe dařilo, je potřeba se zaměřit na střídání plodin. V následujícím článku se dozvíte, jak na vyvážené záhony, aby se co nejvíc podpořil růst jednotlivých plodin a aby se předešlo tvorbě hniloby nebo množení škůdců.

zahon

Tabulka pro střídání plodin na záhonech

Plodiny je na záhonech možná střídat následujícím způsobem:

 

ZÁHON A

ZÁHON B

ZÁHON C

ZÁHON D

ZÁHON E

1. rok

brukvovitá zelenina

luštěniny

cibuloviny

brambory

kořenová zelenina

2. rok

brambory

kořenová zelenina

brukvovitá zelenina

luštěniny

cibuloviny

3. rok

luštěniny

cibuloviny

brambory

kořenová zelenina

brukvovitá zelenina

4. rok

kořenová zelenina

brukvovitá zelenina

luštěniny

cibuloviny

brambory

5. rok

cibuloviny

brambory

kořenová zelenina

brukvovitá zelenina

luštěniny

Pravidla pro střídání jednotlivých plodin na záhonech

Střídání jednotlivých druhů plodin na záhonech má svá jednoduchá pravidla:

  • plodová zelenina – plody, které se sklízejí nad zemí střídejte s takovými, které se sklízí pod zemí (kořenová zelenina)
  • úzkolistá zelenina – cibuloviny střídejte se zeleninou, která má široké listy
  • zelenina náročná na zálivku – okurky a košťáloviny střídejte s cibulovinami a jinými plodinami, které nevyžadují tolik zálivky

Jděte na pěstování promyšleně, tak abyste mohli záhony využít od jara až do podzimu a abyste mohli úrodu sklízet několikrát.

Proč je tak důležité střídat na záhonech plodiny

Vsaďte na promyšlené pěstování od jara do podzimu. Střídání plodin na záhonech není jen tak nějaký výmysl. Toto opatření má totiž důležitá opodstatnění. Doporučení k tomuto kroku je především z těchto důvodů:

  • bohatá úroda – při nestřídání plodin se záhony unaví a úroda je chudší
  • předcházení chorobám a škůdcům – ušetříte tedy za postřiky
  • zabránění jednostrannému vyčerpání půdy
  • zlepšení struktury půdy
  • provzdušnění půdy

Pěstování podle jednotlivých typů záhonů

  1. Nevyhnojené záhony – zde pěstujte bylinky nebo koření (např. kopr, bazalka, majoránka), hrášek či fazole. Tyto plodiny vyžadují jen občasné přihnojení pomocí průmyslových hnojiv.
  2. Záhony bez organického hnojiva – zde vysévejte kořenovou zeleninu (mrkev a karotka, petržel, pastinák). Hodí se také česnek a cibule sazečky. Dařit se bude ale i některé listové zelenině (např. salát a špenát). Před samotnou výsadbou hnojte půdu pomaleji pomocí rozpustných průmyslových hnojiv.
  3. Záhony vyhnojené uleželým kompostem – ideální volbou je plodová zelenina, jako jsou rajčata, papriky, lilek, nakládačky, ale i tykvovitá zelenina (cuketa a patison).
  4. Záhony vyhnojené chlévskou mrvou – tyto záhony jsou jako stvořené pro plodiny, které jsou náročné na živiny. Dařit se tu bude okurkám, melounům, pórku a košťálovinám (květák, brokolice, zelí, růžičková a hlávková kapusta).

Jednoduchý plánek pro zapamatování

Aby se nestalo, že byste zapomněli, co jste kde a v jakém roce vypěstovali, jednoduchým řešením je plánek zahrady, do kterého si zakreslíte jednotlivé záhony, pěstované plodiny a napíšete aktuální rok. Ideální je nechat si prostor i pro další roky, aby byl celý plánek o to přehlednější.

Jak záhony uzdravit

Pokud by si záhony na vaší zahradě zasloužily pořádnou vzpruhu, je ideální volbou pěstování luskovin, které přispívají k regeneraci půdy. Dokáží totiž obohatit půdu dusíkem, který je klíčový k tvorbě zelené hmoty. Díky pěstování hrášku a fazolí získáte nejen chutnou a zdravou úrodu, ale také zlepšení půdy na záhonech.